Menu ☰
x

It’s time to take action!
Click to take part in the Global Methane Challenge.

Steering Committee and Subcommittee Delegates by Country

A current list of delegates is provided below, grouped by country. Individuals may be listed multiple times if they participate on multiple committees. Use CTRL+F to quickly find a name on this page.

Albania

Vladimir Bezhani
Biogas Subcommittee
Ministry of Environment, Forests and Water Administration (MoEFWA)

Vladimir Bezhani
MSW Technical Group
Ministry of Environment, Forests and Water Administration (MoEFWA)

Polikron Horeshka
Biogas Subcommittee
Ministry of Environment, Forests and Water Administration (MoEFWA)

Polikron Horeshka
MSW Technical Group
Ministry of Environment, Forests and Water Administration (MoEFWA)

Ledjana Karalliu
Biogas Subcommittee
Ministry of Environment, Forests and Water Administration (MoEFWA)

Ledjana Karalliu
MSW Technical Group
Ministry of Environment, Forests and Water Administration (MoEFWA)

Argentina

Miguel Almada
Agriculture Technical Group
Argentina - Ministry of Agriculture, Livestock and Fisheries

Miguel Almada
Biogas Subcommittee
Argentina - Ministry of Agriculture, Livestock and Fisheries

Gabriel Blanco (gblanco@fio.unicen.edu.ar)
Biogas Subcommittee
National University of the Center of the Buenos Aires Province (UNICEN)

Gabriel Blanco (gblanco@fio.unicen.edu.ar)
MSW Technical Group
National University of the Center of the Buenos Aires Province (UNICEN)

Nazareno Castillo
Steering Committee
Secretariat of Environment & Sustainable Development of Argentina

Karina García
Agriculture Technical Group
National Institute of Agriculture Technology (INTA)

Karina García
Biogas Subcommittee
National Institute of Agriculture Technology (INTA)

Jorge Hilbert
Agriculture Technical Group
National Institute of Agriculture Technology (INTA)
Chair

Jorge Hilbert
Biogas Subcommittee
National Institute of Agriculture Technology (INTA)
Chair

Giselle Moritán
Oil & Gas Subcommittee
Argentina Secretary of Energy

Marcelo Eduardo Rosso
Biogas Subcommittee
Argentina Ecological Coordination Society of State Metropolitan Area (CEAMSE)

Marcelo Eduardo Rosso
MSW Technical Group
Argentina Ecological Coordination Society of State Metropolitan Area (CEAMSE)

Australia

Erica Day
Agriculture Technical Group
Australian Department of Agriculture

Erica Day
Biogas Subcommittee
Australian Department of Agriculture

Hua Guo
Coal Subcommittee
The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO)

Lee Nelson
Agriculture Technical Group
Australian Department of Agriculture

Lee Nelson
Biogas Subcommittee
Australian Department of Agriculture

Jason Russo
Coal Subcommittee
Australian Government, Department of Industry, Innovation and Science

Tim Sell
Steering Committee
Australia Department of Industry and Science

Rob Sturgiss
Biogas Subcommittee
Australia Department of Climate Change and Energy Efficiency

Rob Sturgiss
MSW Technical Group
Australia Department of Climate Change and Energy Efficiency

Lisa Wechmann
Oil & Gas Subcommittee
Australia Department of Industry and Science

Brazil

Joao Wagner Silva Alves
Biogas Subcommittee
Brazil Environmental Sanitation Technology Company (CETESB)

Joao Wagner Silva Alves
MSW Technical Group
Brazil Environmental Sanitation Technology Company (CETESB)

Joao Felipe Coimbra Leite Costa
Coal Subcommittee
Federal University of the State of Santa Rio Grande do Sul

Luis Tadeu Furlan
Oil & Gas Subcommittee
Petrobras, Petroleo Brasileiro S.A.

Jose Domingos Miguez
Steering Committee
Petrobras, Petroleo Brasileiro S.A.

Christina Elizabeth Paes de Vasconcelos
Oil & Gas Subcommittee
Brazil Ministry of Mines and Energy

Jose Henrique Penido Monteiro
Biogas Subcommittee
Rio de Janeiro City Solid Waste Company (COMLURB)

Jose Henrique Penido Monteiro
MSW Technical Group
Rio de Janeiro City Solid Waste Company (COMLURB)

Bulgaria

Grigor Stoyanov (eu100ngo@gmail.com)
Biogas Subcommittee
100-First Zero Waste and Organic Cycle Organization (100-NGO)

Grigor Stoyanov (eu100ngo@gmail.com)
MSW Technical Group
100-First Zero Waste and Organic Cycle Organization (100-NGO)

Canada

Lorie Cummings
Coal Subcommittee
Environment and Climate Change Canada (ECCC)

Raymond Desjardins
Agriculture Technical Group
Agriculture and Agri-Food Canada

Raymond Desjardins
Biogas Subcommittee
Agriculture and Agri-Food Canada

Raymond Desjardins
MSW Technical Group
Agriculture and Agri-Food Canada

Raymond Desjardins
Wastewater Technical Group
Agriculture and Agri-Food Canada

James Diamond
Oil & Gas Subcommittee
Environment and Climate Change Canada (ECCC)
Chair

Matt Hamilton
Agriculture Technical Group
Environment and Climate Change Canada (ECCC)
Chair

Matt Hamilton
Biogas Subcommittee
Environment and Climate Change Canada (ECCC)
Chair

Matt Hamilton
MSW Technical Group
Environment and Climate Change Canada (ECCC)
Chair

Matt Hamilton
Wastewater Technical Group
Environment and Climate Change Canada (ECCC)
Chair

Jennifer Kerr
Steering Committee
Environment and Climate Change Canada (ECCC)

Tommy Pilon
Agriculture Technical Group
Environment and Climate Change Canada (ECCC)

Tommy Pilon
Biogas Subcommittee
Environment and Climate Change Canada (ECCC)

Franck Portalupi
Agriculture Technical Group
Environment and Climate Change Canada (ECCC)

Franck Portalupi
Biogas Subcommittee
Environment and Climate Change Canada (ECCC)

Franck Portalupi
MSW Technical Group
Environment and Climate Change Canada (ECCC)

Franck Portalupi
Wastewater Technical Group
Environment and Climate Change Canada (ECCC)

Andrew Vanderzaag
Agriculture Technical Group
Agriculture and Agri-Food Canada

Andrew Vanderzaag
Biogas Subcommittee
Agriculture and Agri-Food Canada

Andrew Vanderzaag
MSW Technical Group
Agriculture and Agri-Food Canada

Andrew Vanderzaag
Wastewater Technical Group
Agriculture and Agri-Food Canada

Daniel Wolfish
Steering Committee
Environment and Climate Change Canada (ECCC)
Chair

Chile

Carolina Ascui Barth
Biogas Subcommittee
Veolia Environmental Services

Carolina Ascui Barth
MSW Technical Group
Veolia Environmental Services

Claudia Guerrero
Agriculture Technical Group
Ministry of Environment of Chile

Claudia Guerrero
Biogas Subcommittee
Ministry of Environment of Chile

José Antonio Ruiz
Oil & Gas Subcommittee
National Commission of Energy

China

Chunling Feng
Steering Committee
National Development and Reform Commission (NDRC)

Sun Guoshun
Steering Committee
China Ministry of Foreign Affairs

Xu Haiyun
Biogas Subcommittee
Ministry of Housing and Urban-Rural Development (MOHURD)

Xu Haiyun
MSW Technical Group
Ministry of Housing and Urban-Rural Development (MOHURD)

Li Haofeng
Coal Subcommittee
National Development and Reform Commission (NDRC)

Huang Hongkun
Agriculture Technical Group
Rural Energy & Environment Agency

Huang Hongkun
Biogas Subcommittee
Rural Energy & Environment Agency

Xie Ji
Steering Committee
National Development and Reform Commission (NDRC)

Shao Jun
Biogas Subcommittee
Shanghai Environment Group Co. Limited

Shao Jun
MSW Technical Group
Shanghai Environment Group Co. Limited

Zhao Lixin
Agriculture Technical Group
Chinese Academy of Agriculture Engineering (CAAE)

Zhao Lixin
Biogas Subcommittee
Chinese Academy of Agriculture Engineering (CAAE)

Huang Shengchu
Coal Subcommittee
China Coal Strategies Research Center (CCSR)
Chair

Zhang Yue (zhangyue@mail.cin.gov.cn)
Biogas Subcommittee
Ministry of Housing and Urban-Rural Development (MOHURD)

Zhang Yue (zhangyue@mail.cin.gov.cn)
MSW Technical Group
Ministry of Housing and Urban-Rural Development (MOHURD)

Zhang Yue (zhangyue@mail.cin.gov.cn)
Wastewater Technical Group
Ministry of Housing and Urban-Rural Development (MOHURD)

Colombia

Vanessa Coronado
Oil & Gas Subcommittee
Colombia Ministry of Mines and Energy

Jairo Homez
Agriculture Technical Group
Ministry of the Environment and Sustainable Development of Colombia

Jairo Homez
Biogas Subcommittee
Ministry of the Environment and Sustainable Development of Colombia

Giovanni Andrés Pabón Restrepo
Oil & Gas Subcommittee
Ministry of the Environment and Sustainable Development of Colombia

Angélica Peñuela
Biogas Subcommittee
Superintendence of Residential Public Services (SSPD)

Angélica Peñuela
MSW Technical Group
Superintendence of Residential Public Services (SSPD)

Héctor Pérez Cardona
Coal Subcommittee
Colombia Ministry of Mines and Energy

Eduardo José Sánchez-Sierra
Coal Subcommittee
Colombia Ministry of Mines and Energy

Eduardo José Sánchez-Sierra
Oil & Gas Subcommittee
Colombia Ministry of Mines and Energy

Lucio Santos
Agriculture Technical Group
Ministry of the Environment and Sustainable Development of Colombia

Lucio Santos
Biogas Subcommittee
Ministry of the Environment and Sustainable Development of Colombia

Santiago Uribe
Biogas Subcommittee
Ministry of the Environment and Sustainable Development of Colombia

Santiago Uribe
MSW Technical Group
Ministry of the Environment and Sustainable Development of Colombia

Cote d'Ivoire

Eric-Michel Assamoi
Oil & Gas Subcommittee
Ministry of Salubrity, Environment and Sustainable Development

Ange Benjamin Brida
Oil & Gas Subcommittee
Ministry of Salubrity, Environment and Sustainable Development

Amin Dzamla-Gbo
Biogas Subcommittee
Ministry of Agriculture and Rural Development

Tiangoua Kone
Biogas Subcommittee
Ministry of Salubrity, Environment and Sustainable Development

Armand Kouhon
Oil & Gas Subcommittee
PETROCI Holdings

Kobenan Guilaume Sahode
Biogas Subcommittee
Ministry of Salubrity, Environment and Sustainable Development

Dominican Republic

Federico Grullon
Agriculture Technical Group
National Council for Climate Change and Clean Development Mechanism (CDM)

Federico Grullon
MSW Technical Group
National Council for Climate Change and Clean Development Mechanism (CDM)

Federico Grullon
Wastewater Technical Group
National Council for Climate Change and Clean Development Mechanism (CDM)
Chair

Ecuador

Gabriela Egas
Biogas Subcommittee
Ecuador Ministry of the Environment

Gabriela Egas
MSW Technical Group
Ecuador Ministry of the Environment

Andrés Intriago
Biogas Subcommittee
Municipality of Guayaquil

Andrés Intriago
MSW Technical Group
Municipality of Guayaquil

Rodrigo Pareja
Biogas Subcommittee
Ecuadorian Municipalities Association

Rodrigo Pareja
MSW Technical Group
Ecuadorian Municipalities Association

Daniel Silva
Oil & Gas Subcommittee
Ecuador Ministry of the Environment

Daniela Torres
Oil & Gas Subcommittee
Ecuador Ministry for Energy and Mines

Roberto Urquizo
Agriculture Technical Group
Government of the Province of Guayas

Roberto Urquizo
Biogas Subcommittee
Government of the Province of Guayas

Alfonso Velez
Biogas Subcommittee
Ecuador Ministry of the Environment

Alfonso Velez
MSW Technical Group
Ecuador Ministry of the Environment

European Commission

Matthieu Craye
Oil & Gas Subcommittee
European Commission, Directorate-General for Energy

Francesco Presicce
Agriculture Technical Group
European Commission, Directorate-General for Energy

Francesco Presicce
Biogas Subcommittee
European Commission, Directorate-General for Energy

Bartosz Zambrzycki
Biogas Subcommittee
European Commission, Directorate-General for Energy

Bartosz Zambrzycki
MSW Technical Group
European Commission, Directorate-General for Energy

Finland

Jouko Eskelinen
Biogas Subcommittee
Ministry for Foreign Affairs of Finland

Jouko Eskelinen
MSW Technical Group
Ministry for Foreign Affairs of Finland

Tommi Fred
Biogas Subcommittee
Helsinki Region Environmental Services Authority

Tommi Fred
Wastewater Technical Group
Helsinki Region Environmental Services Authority

Mari Heinonen
Biogas Subcommittee
Helsinki Region Environmental Services Authority

Mari Heinonen
Wastewater Technical Group
Helsinki Region Environmental Services Authority

Petri Kouvo
Biogas Subcommittee
HSY Helsinki Regional Environmental Services Authority

Petri Kouvo
MSW Technical Group
HSY Helsinki Regional Environmental Services Authority

Malena Sell
Steering Committee
Ministry for Foreign Affairs of Finland

Birgitta Vainio-Mattila
Agriculture Technical Group
Ministry of Agriculture and Forestry of Finland

Birgitta Vainio-Mattila
Biogas Subcommittee
Ministry of Agriculture and Forestry of Finland

Georgia

Giorgi Chikovani
Coal Subcommittee
Georgian International Energy Corporation

Joseph Simonishvili
Oil & Gas Subcommittee
KazTransGaz-Tbilisi

Germany

Christian Müller
Steering Committee
Germany Ministry, Envir, Nature Consv & Nuclear Safety

Anja Schwetje
Biogas Subcommittee
Germany Federal Environment Agency (UBA)

Anja Schwetje
MSW Technical Group
Germany Federal Environment Agency (UBA)

Marlene Sieck
Biogas Subcommittee
Germany Federal Environment Agency (UBA)

Marlene Sieck
MSW Technical Group
Germany Federal Environment Agency (UBA)

Nicole Wilke
Steering Committee
Germany Ministry, Envir, Nature Consv & Nuclear Safety

Ghana

Florence Agyei Martey
Agriculture Technical Group
Environmental Protection Agency - Ghana

Florence Agyei Martey
Biogas Subcommittee
Environmental Protection Agency - Ghana

Kingsley Amoako
Agriculture Technical Group
Ministry of Food and Agriculture

Kingsley Amoako
Biogas Subcommittee
Ministry of Food and Agriculture

Joy Hesse Ankomah
Biogas Subcommittee
Environmental Protection Agency - Ghana

Joy Hesse Ankomah
MSW Technical Group
Environmental Protection Agency - Ghana

Kofi Asante
Oil & Gas Subcommittee
Energy Foundation

Kofi Asante
Steering Committee
Energy Foundation

Esi Awuah
Biogas Subcommittee
Kwame Nkrumah University of Science and Technology

Esi Awuah
MSW Technical Group
Kwame Nkrumah University of Science and Technology

Juliana Boateng
Biogas Subcommittee
Environmental Applications and Technology Centre

Juliana Boateng
MSW Technical Group
Environmental Applications and Technology Centre

Joseph Essandoh-Yeddu
Oil & Gas Subcommittee
Energy Commission

Lambert Faabeluon
Biogas Subcommittee
Environmental Protection Agency - Ghana

Lambert Faabeluon
Wastewater Technical Group
Environmental Protection Agency - Ghana

Peace Gbeckor-Kove
Agriculture Technical Group
Environmental Protection Agency - Ghana

Peace Gbeckor-Kove
Biogas Subcommittee
Environmental Protection Agency - Ghana

Anthony Mensah
Biogas Subcommittee
Accra Metropolitan Assembly (AMA)

Anthony Mensah
Wastewater Technical Group
Accra Metropolitan Assembly (AMA)

Lukman Y. Salifu (lysalifu@yahoo.com)
Biogas Subcommittee
WasteCare Associates

Lukman Y. Salifu (lysalifu@yahoo.com)
MSW Technical Group
WasteCare Associates

Daniel Tutu Benefoh
Biogas Subcommittee
Environmental Protection Agency - Ghana

Daniel Tutu Benefoh
Steering Committee
Environmental Protection Agency - Ghana

Daniel Tutu Benefoh
Wastewater Technical Group
Environmental Protection Agency - Ghana

India

Vivek Kumar Dewangan (vk.dewangan@nic.in)
Oil & Gas Subcommittee
India Ministry of Petroleum and Natural Gas

Ajay Kumar Dwivedi
Oil & Gas Subcommittee
Oil and Natural Gas Corporation Ltd. (ONGC)

H. C. Guatam
Agriculture Technical Group
Department of Agriculture and Cooperation

H. C. Guatam
Biogas Subcommittee
Department of Agriculture and Cooperation

A.K. Gupta
Biogas Subcommittee
India Central Electricity Authority

A.K. Gupta
MSW Technical Group
India Central Electricity Authority

V.K. Jain
Agriculture Technical Group
India Ministry of New and Renewable Energy

V.K. Jain
Biogas Subcommittee
India Ministry of New and Renewable Energy

Suresh Kumar
Steering Committee
Ministry of Coal of India

E.P. Nivedita
Biogas Subcommittee
India Ministry of Urban Development

E.P. Nivedita
MSW Technical Group
India Ministry of Urban Development

Shekhar Saran
Coal Subcommittee
Central Mine Planning & Design Institute Ltd (CMPDI)
Chair

Shashi Shanker
Oil & Gas Subcommittee
Oil and Natural Gas Corporation Ltd. (ONGC)

N.B. Singh
Agriculture Technical Group
India Ministry of Agriculture

N.B. Singh
Biogas Subcommittee
India Ministry of Agriculture

Indonesia

Rudy Arifin
Biogas Subcommittee
Indonesia Ministry of Public Works

Rudy Arifin
Wastewater Technical Group
Indonesia Ministry of Public Works

Hadi Nuryana
Coal Subcommittee
Research & Dev. Center for Mineral & Coal Technology

Ujang Solihin Sidik
Biogas Subcommittee
Ministry of Environment of Indonesia

Ujang Solihin Sidik
MSW Technical Group
Ministry of Environment of Indonesia

Israel

Eran Brokovich
Oil & Gas Subcommittee
Israel Ministry of Energy

Ruth Kiro
Oil & Gas Subcommittee
Israel Ministry of Environment

Ilan Nissim
Oil & Gas Subcommittee
Israel Ministry of Energy

Italy

Roberto Farina
Agriculture Technical Group
Italian National Agency for New Technologies, Energy & Sustainable Economic Dev.

Roberto Farina
Biogas Subcommittee
Italian National Agency for New Technologies, Energy & Sustainable Economic Dev.

Roberto Farina
Wastewater Technical Group
Italian National Agency for New Technologies, Energy & Sustainable Economic Dev.

Luigi Petta
Agriculture Technical Group
Italian National Agency for New Technologies, Energy & Sustainable Economic Dev.

Luigi Petta
Biogas Subcommittee
Italian National Agency for New Technologies, Energy & Sustainable Economic Dev.

Giorgio Pineschi
Biogas Subcommittee
Italy Ministry for the Environment, Land and Sea

Giorgio Pineschi
Wastewater Technical Group
Italy Ministry for the Environment, Land and Sea

Fabrizio Pisanu
Coal Subcommittee
Carbosulcis s.p.a.

Alessandro Spagni
Biogas Subcommittee
Italian National Agency for New Technologies, Energy & Sustainable Economic Dev.

Alessandro Spagni
Wastewater Technical Group
Italian National Agency for New Technologies, Energy & Sustainable Economic Dev.

Japan

Takahiro Ishizaki
Biogas Subcommittee
Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism (MLIT) of Japan

Takahiro Ishizaki
Wastewater Technical Group
Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism (MLIT) of Japan

Masumi Ito
Oil & Gas Subcommittee
Japan Ministry of Economy, Trade and Industry

Shigeyuki Kimura
Coal Subcommittee
Japan Ministry of Economy, Trade and Industry

Kenichi Kitamura
Oil & Gas Subcommittee
Japan Ministry of Economy, Trade and Industry

Yuhei Maruyama
Oil & Gas Subcommittee
Japan Ministry of Economy, Trade and Industry

Michihiro Oi
Steering Committee
Ministry of the Environment of Japan

Keichi Sugita
Agriculture Technical Group
Japan Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Keichi Sugita
Biogas Subcommittee
Japan Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Naoki Wada
Biogas Subcommittee
Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism (MLIT) of Japan

Naoki Wada
Wastewater Technical Group
Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism (MLIT) of Japan

Jordan

Mohammed Dabbas
Agriculture Technical Group
Ministry of Energy and Mineral Resources

Mohammed Dabbas
Biogas Subcommittee
Ministry of Energy and Mineral Resources

Kazakhstan

Sabyr Assylbekov
Oil & Gas Subcommittee
Kazakhstan Ministry of Energy

Sayat Isatov
Coal Subcommittee
Kazakhstan Ministry of Energy

Ruslan Koblanuly
Coal Subcommittee
Kazakhstan Ministry of Energy

Bakhyt Makhanov
Oil & Gas Subcommittee
Kazakhstan Ministry of Energy

Kuanysh Sarsekeyev
Oil & Gas Subcommittee
Kazakhstan Ministry of Energy

Mexico

Araceli Arredondo
Agriculture Technical Group
Secretariat for Environment and Natural Resources of Mexico (SEMARNAT)

Araceli Arredondo
Biogas Subcommittee
Secretariat for Environment and Natural Resources of Mexico (SEMARNAT)

Juan Carlos Arredondo Brun
Steering Committee
Secretariat for Environment and Natural Resources of Mexico (SEMARNAT)

Elias Freig
Biogas Subcommittee
Green Growth Group

Elias Freig
Wastewater Technical Group
Green Growth Group

Everado Gonzalez
Agriculture Technical Group
SAGARPA

Everado Gonzalez
Biogas Subcommittee
SAGARPA

Sergio Alfonso Novelo Rosado
Coal Subcommittee
Secretariat for Environment and Natural Resources of Mexico (SEMARNAT)

Sergio Alfonso Novelo Rosado
Oil & Gas Subcommittee
Secretariat for Environment and Natural Resources of Mexico (SEMARNAT)

Norberto de Jesus Roque Diaz de Leon
Coal Subcommittee
Mexico Secretariat of Economy

Paulina Serrano
Oil & Gas Subcommittee
Petróleos Mexicanos (PEMEX)
Chair

Mongolia

Lodoi Altangerel
Oil & Gas Subcommittee
Petroleum Authority of Mongolia (PAM)

Tr. Altsukh
Coal Subcommittee
Mineral Resources Authority Mongolia (MRAM)

Mendabayar Badarch
Coal Subcommittee
Mongolian Nature and Environment Consortium (MNEC)

Buyannemekh Chimeddorj
Agriculture Technical Group
Ministry of Food and Agriculture of Mongolia

Buyannemekh Chimeddorj
Biogas Subcommittee
Ministry of Food and Agriculture of Mongolia

D. Dorjsuren
Biogas Subcommittee
Mongolia Ministry of Nature, Environment & Tourism

D. Dorjsuren
Wastewater Technical Group
Mongolia Ministry of Nature, Environment & Tourism

Ochir Enkhbayar
Oil & Gas Subcommittee
Petroleum Authority of Mongolia (PAM)

D. Gantumur
Biogas Subcommittee
Mongolia Ministry of Nature, Environment & Tourism

D. Gantumur
Wastewater Technical Group
Mongolia Ministry of Nature, Environment & Tourism

Kh. Hishigjargal
Biogas Subcommittee
Mongolia Ministry of Nature, Environment & Tourism

Kh. Hishigjargal
MSW Technical Group
Mongolia Ministry of Nature, Environment & Tourism

Purevdorj Khurelkhuu
Coal Subcommittee
Ministry of Mining and Energy of Mongolia

Purevdorj Khurelkhuu
Oil & Gas Subcommittee
Ministry of Mining and Energy of Mongolia

Batsuuri Nantsag
Agriculture Technical Group
Ministry of Food and Agriculture of Mongolia

Batsuuri Nantsag
Biogas Subcommittee
Ministry of Food and Agriculture of Mongolia

P. Oyuntuya
Coal Subcommittee
Mineral Resources Authority Mongolia (MRAM)

D. Shijirerdene
Biogas Subcommittee
Mongolia Ministry of Nature, Environment & Tourism

D. Shijirerdene
MSW Technical Group
Mongolia Ministry of Nature, Environment & Tourism

D. Shijirerdene
Wastewater Technical Group
Mongolia Ministry of Nature, Environment & Tourism

Nicaragua

Julio C. Perez Aguilar
Agriculture Technical Group
Nicaragua Ministry of Energy and Mines

Julio C. Perez Aguilar
Biogas Subcommittee
Nicaragua Ministry of Energy and Mines

Julio C. Perez Aguilar
MSW Technical Group
Nicaragua Ministry of Energy and Mines

Julio C. Perez Aguilar
Wastewater Technical Group
Nicaragua Ministry of Energy and Mines

Nigeria

S. B. Abdulahi
Oil & Gas Subcommittee
Nigerian National Petroleum Corporation

Bahijjahtu Abubakar
Steering Committee
Nigeria Ministry of the Environment

Solomon Adesanya
Agriculture Technical Group
Nigeria Ministry of the Environment

Solomon Adesanya
Biogas Subcommittee
Nigeria Ministry of the Environment

Solomon Adesanya
Coal Subcommittee
Nigeria Ministry of the Environment

Solomon Adesanya
MSW Technical Group
Nigeria Ministry of the Environment

O. A. Afolabi
Biogas Subcommittee
Nigeria Ministry of the Environment

O. A. Afolabi
MSW Technical Group
Nigeria Ministry of the Environment

Ngozi Benebo
Biogas Subcommittee
Environmental Health

Ngozi Benebo
MSW Technical Group
Environmental Health

Oludayo Dada
Oil & Gas Subcommittee
Nigeria Ministry of the Environment

N. G. Ekeh
Biogas Subcommittee
Environmental Assessment

N. G. Ekeh
MSW Technical Group
Environmental Assessment

R. O. Imafidon
Oil & Gas Subcommittee
Nigerian National Petroleum Corporation

P. L. Oduma
Oil & Gas Subcommittee
Nigerian National Petroleum Corporation

Humphrey Orjiako
Steering Committee
Embassy of Nigeria

Pakistan

Basharat Bashir
Biogas Subcommittee
Alternative Energy Development Board (AEDB)

Basharat Bashir
Coal Subcommittee
Alternative Energy Development Board (AEDB)

Basharat Bashir
MSW Technical Group
Alternative Energy Development Board (AEDB)

Basharat Bashir
Oil & Gas Subcommittee
Alternative Energy Development Board (AEDB)

Basharat Bashir
Wastewater Technical Group
Alternative Energy Development Board (AEDB)

Peru

Margoth Espinoza
Biogas Subcommittee
Peru Ministry of the Environment

Margoth Espinoza
Wastewater Technical Group
Peru Ministry of the Environment

Giannina Ibarra
Oil & Gas Subcommittee
Peru Ministry of the Environment

Regina Caterin Ortega Gordillo
Biogas Subcommittee
Peru Ministry of the Environment

Regina Caterin Ortega Gordillo
MSW Technical Group
Peru Ministry of the Environment

Berioska Quispe
Agriculture Technical Group
Peru Ministry of the Environment

Berioska Quispe
Biogas Subcommittee
Peru Ministry of the Environment

Philippines

Emelita A.S. Dimapilis
Agriculture Technical Group
Philippine Council for Industry, Energy, and Emerging Technology Research and De

Emelita A.S. Dimapilis
Biogas Subcommittee
Philippine Council for Industry, Energy, and Emerging Technology Research and De

Albert G. Marino
Biogas Subcommittee
Philippine Council for Industry, Energy, and Emerging Technology Research and De

Albert G. Marino
MSW Technical Group
Philippine Council for Industry, Energy, and Emerging Technology Research and De

Nonilo A. Pena
Biogas Subcommittee
Philippine Council for Industry, Energy, and Emerging Technology Research and De

Nonilo A. Pena
MSW Technical Group
Philippine Council for Industry, Energy, and Emerging Technology Research and De

Poland

Maciej Bialek
Steering Committee
Poland Ministry of Energy

Anna BOJANOWICZ - BABLOK
Agriculture Technical Group
Institute of Environmental Protection

Anna BOJANOWICZ - BABLOK
Biogas Subcommittee
Institute of Environmental Protection

Anna BOJANOWICZ - BABLOK
MSW Technical Group
Institute of Environmental Protection

Anna BOJANOWICZ - BABLOK
Wastewater Technical Group
Institute of Environmental Protection

Piotr Bojarski
Coal Subcommittee
Jastrzebska Coal Company (JSW)

Joanna Darska
Biogas Subcommittee
Poland Ministry of the Environment

Joanna Darska
MSW Technical Group
Poland Ministry of the Environment

Eliza Dyakowska
Oil & Gas Subcommittee
Gaz-System S.A

Paulina KOSTRZ - SIKORA
Agriculture Technical Group
THE POLISH GEOLOGICAL INSTITUTE - NATIONAL RESEARCH INSTITUTE

Paulina KOSTRZ - SIKORA
Biogas Subcommittee
THE POLISH GEOLOGICAL INSTITUTE - NATIONAL RESEARCH INSTITUTE

Paulina KOSTRZ - SIKORA
MSW Technical Group
THE POLISH GEOLOGICAL INSTITUTE - NATIONAL RESEARCH INSTITUTE

Paulina KOSTRZ - SIKORA
Wastewater Technical Group
THE POLISH GEOLOGICAL INSTITUTE - NATIONAL RESEARCH INSTITUTE

Kamila Kreis-Tomczak
Agriculture Technical Group
Institute for Buildings Mech & Electrification of Agriculture

Kamila Kreis-Tomczak
Biogas Subcommittee
Institute for Buildings Mech & Electrification of Agriculture

Joanna Niemczewska
Oil & Gas Subcommittee
Oil and Gas Institute (INIG) of Poland

Krystyna Magorzata Robaszewska
Oil & Gas Subcommittee
Ministry of the Economy of Poland

Jacek Skiba (jskiba@gig.katowice.pl)
Coal Subcommittee
Central Mining Institute

Agnieszka WAWRZYNIAK
Agriculture Technical Group
Institute of Technology and Life Sciences Pozna? Branch

Agnieszka WAWRZYNIAK
Biogas Subcommittee
Institute of Technology and Life Sciences Pozna? Branch

Agnieszka WAWRZYNIAK
MSW Technical Group
Institute of Technology and Life Sciences Pozna? Branch

Agnieszka WAWRZYNIAK
Wastewater Technical Group
Institute of Technology and Life Sciences Pozna? Branch

Republic of Korea

Park Dawoom
Agriculture Technical Group
Republic of Korea Ministry of Agriculture, Food, and Rural Areas (MAFRA)

Park Dawoom
Biogas Subcommittee
Republic of Korea Ministry of Agriculture, Food, and Rural Areas (MAFRA)

Lee Eun Hyre
Steering Committee
Republic of Korea Ministry of Environment

Lee Hoh Yeon
Oil & Gas Subcommittee
Republic of Korea Ministry of Trade, Industry & Energy (MOTIE)

Choi Kwang-kook
Coal Subcommittee
Republic of Korea Ministry of Trade, Industry & Energy (MOTIE)

Yong-hwan Lee
Oil & Gas Subcommittee
Ministry of Knowledge Economy

Byeong-chan Park
Coal Subcommittee
Ministry of Knowledge Economy

Chong-sik Shin
Biogas Subcommittee
Municipal Waste Management

Chong-sik Shin
MSW Technical Group
Municipal Waste Management

Russia

Gretta Akopova
Oil & Gas Subcommittee
Gazprom Vniigaz

Aleksandr Miroslavovich Karasevich
Coal Subcommittee
Promgaz

Sergey Mazurenko
Steering Committee
Russia Agency of Science and Innovations

Lev Aleksandrovich Puchkov
Coal Subcommittee
Russian Academy of Sciences

Boris Fedorovich Reutov
Biogas Subcommittee
Russia Agency of Science and Innovations

Boris Fedorovich Reutov
MSW Technical Group
Russia Agency of Science and Innovations

Sergey Slastunov
Coal Subcommittee
Moscow State Mining University

Leonid Tverdokhlebov
Oil & Gas Subcommittee
CCD Rosnedra

Saudi Arabia

Hamoud R. Al-Otaibi
Oil & Gas Subcommittee
Ministry of Energy, Industry and Mineral Resources

Adel S. Ghamdi
Oil & Gas Subcommittee
Saudi Aramco

Serbia

Vladica Bozic
Agriculture Technical Group
Ministry of Energy, Development and Environment

Vladica Bozic
Biogas Subcommittee
Ministry of Energy, Development and Environment

Vladica Bozic
MSW Technical Group
Ministry of Energy, Development and Environment

Vladica Bozic
Wastewater Technical Group
Ministry of Energy, Development and Environment

Slobodan Cvetkovi?
Agriculture Technical Group
Republic of Serbia Ministry of Mining and Energy

Slobodan Cvetkovi?
Biogas Subcommittee
Republic of Serbia Ministry of Mining and Energy

Slobodan Cvetkovi?
MSW Technical Group
Republic of Serbia Ministry of Mining and Energy

Slobodan Cvetkovi?
Wastewater Technical Group
Republic of Serbia Ministry of Mining and Energy

Djordje Djatkov
Agriculture Technical Group
University of Novi Sad

Djordje Djatkov
Biogas Subcommittee
University of Novi Sad

Djordje Djatkov
MSW Technical Group
University of Novi Sad

Djordje Djatkov
Wastewater Technical Group
University of Novi Sad

Dragana Mehandzic
Agriculture Technical Group
Ministry of Energy, Development and Environment

Dragana Mehandzic
Biogas Subcommittee
Ministry of Energy, Development and Environment

Dragana Mehandzic
MSW Technical Group
Ministry of Energy, Development and Environment

Dragana Mehandzic
Wastewater Technical Group
Ministry of Energy, Development and Environment

Goran Vujic
Agriculture Technical Group
University of Novi Sad

Goran Vujic
Biogas Subcommittee
University of Novi Sad

Goran Vujic
MSW Technical Group
University of Novi Sad

Goran Vujic
Wastewater Technical Group
University of Novi Sad

Sri Lanka

J.A.T. Dilhani
Biogas Subcommittee
Sri Lanka Sustainable Energy Authority

J.A.T. Dilhani
MSW Technical Group
Sri Lanka Sustainable Energy Authority

P.M.G. Pathiraja
Biogas Subcommittee
National Engineering Research & Development Center

P.M.G. Pathiraja
MSW Technical Group
National Engineering Research & Development Center

Thailand

Arux Chaiyakul
Agriculture Technical Group
Department of Livestock Development

Arux Chaiyakul
Biogas Subcommittee
Department of Livestock Development

Turkey

Osman A. Arikan (arikan@itu.edu.tr)
Biogas Subcommittee
Istanbul Technical University (ITU)

Osman A. Arikan (arikan@itu.edu.tr)
MSW Technical Group
Istanbul Technical University (ITU)

Orhan Demirel
Biogas Subcommittee
Turkish Coal Enterprises

Orhan Demirel
MSW Technical Group
Turkish Coal Enterprises

Hasan Hüseyin Erdoğan
Oil & Gas Subcommittee
Turkey Ministry of Energy and Natural Resources

Abdullah Fisne
Coal Subcommittee
Istanbul Technical University (ITU)

Erkan Karisli
Biogas Subcommittee
ASKİ Genel Müdürlüğü

Erkan Karisli
Wastewater Technical Group
ASKİ Genel Müdürlüğü

Iffet Ugur Kömbe
Biogas Subcommittee
Turkish Coal Enterprises

Iffet Ugur Kömbe
MSW Technical Group
Turkish Coal Enterprises

Shaban Kotob
Agriculture Technical Group
Global Biotechnology Solutions

Shaban Kotob
Biogas Subcommittee
Global Biotechnology Solutions

Shaban Kotob
MSW Technical Group
Global Biotechnology Solutions

Shaban Kotob
Wastewater Technical Group
Global Biotechnology Solutions

Emre Özgür
Oil & Gas Subcommittee
Turkey Ministry of Energy and Natural Resources

Ali Sagir
Coal Subcommittee
Turkish Coal Enterprises

Metin Turan
Agriculture Technical Group
Yeditepe University

Metin Turan
Biogas Subcommittee
Yeditepe University

Sahika Yurek
Coal Subcommittee
Turkish Coal Enterprises

Ukraine

Vladyslav Ramazanov
Oil & Gas Subcommittee
Ministry of Energy and Coal Industry of Ukraine

Tetiana Rybina
Biogas Subcommittee
Ukraine Ministry of Environmental Protection

Tetiana Rybina
MSW Technical Group
Ukraine Ministry of Environmental Protection

Oleg Shevchenko
Coal Subcommittee
Ministry of Energy and Coal Industry of Ukraine

Nataliya Stranadko
Biogas Subcommittee
Ministry of Ukraine, Emergencies & Affairs of Pop.

Nataliya Stranadko
MSW Technical Group
Ministry of Ukraine, Emergencies & Affairs of Pop.

Igor Yashchenko
Coal Subcommittee
Ministry of Energy and Coal Industry of Ukraine

United Kingdom

Alan Rosevear
Biogas Subcommittee
Environment Agency

Alan Rosevear
MSW Technical Group
Environment Agency

Cameron Stewart
Coal Subcommittee
United Kingdom Department of Trade and Industry (DTI)

United States

Kirsten Cappel
Biogas Subcommittee
U.S. Environmental Protection Agency (EPA)
Chair

Chair
Coal Subcommittee
U.S. Environmental Protection Agency (EPA)
Chair

Thomas Frankiewicz
Biogas Subcommittee
U.S. Environmental Protection Agency (EPA)

Thomas Frankiewicz
MSW Technical Group
U.S. Environmental Protection Agency (EPA)

Paul Gunning
Steering Committee
U.S. Environmental Protection Agency (EPA)

Olayinka Ogunsola
Coal Subcommittee
U.S. Department of Energy (DOE)

Chris Voell
Agriculture Technical Group
U.S. Environmental Protection Agency (EPA)
Chair

Chris Voell
Biogas Subcommittee
U.S. Environmental Protection Agency (EPA)

Vietnam

Nguyen Van Tai
Agriculture Technical Group
Vietnam Ministry of Natural Resource & Environment (MONRE)

Nguyen Van Tai
Biogas Subcommittee
Vietnam Ministry of Natural Resource & Environment (MONRE)

back to top